Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, że Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni jest partnerem projektu pt. „Centrum Integracji Społecznej w Sopocie – skuteczna kontynuacja" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021 – 2027 (FEP2021-2027).
Projekt realizowany jest przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta koło Gdańskie w partnerstwie z Gminą Miasta Sopot ( MOPS Sopot) i Gminą Miasta Gdynia (PUP Gdynia).
Okres realizacji projektu: 04.2024 – 31.03.2029
Informacje o Projekcie:
Projekt ma na celu wspieranie aktywnego włączenia społecznego oraz zwiększanie zdolności do zatrudnienia, w szczególności grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji życiowej.
W ramach projektu realizowane będzie kompleksowe wsparcie aktywizacji społeczno-zawodowej 300 osób (165 K, 135 M), (śr. 30 osób x 10 edycji x pół roku), będącymi mieszkańcami/-nkami Sopotu i Gdyni, poprzez realizację Indywidualnych Programów Zatrudnienia Socjalnego (IPZS) w istniejącym Centrum Integracji Społecznej w Sopocie, zgodnie z Ustawą o Zatrudnieniu Socjalnym.
Grupą docelową projektu są osoby: w kryzysie bezdomności, uzależnione, z zaburzeniami psychicznymi, długotrwale bezrobotne, niepracujące, zwalniani z Zakładów Karnych, uchodźcy, z niepełnosprawnościami (120 osób) i podlegający wykluczeniu społecznemu ze względu na swoją trudną sytuację życiową ( osoby o których mowa w art. 1 ust. o zatrudnieniu socjalnym).
W ramach zindywidualizowanego wsparcia, na podstawie opracowanych w CIS IPZS uczestnicy/-czki podniosą swoje kompetencje społeczne i zawodowe, co doprowadzi do poprawy funkcjonowania społecznego, wzrostu jakości życia oraz pozwoli na uzyskanie trwałego zatrudnienia (przez min. 84 osoby). IPZS będą realizowane poprzez działania w zakresie rekrutacji, reintegracji zawodowej i społecznej. Zadania realizowane przez PUP i MOPS przyczynią się do skutecznej rekrutacji wsparcia uczestników projektu.
Zadania realizowane w ramach projektu:
- Reintegracja społeczna: rekrutacja, diagnoza, konsultacje indywidualne (pracownik socjalny, psycholog), poradnictwo grupowe (pracownik socjalny, psycholog), zajęcia integracyjno-socjalizujące.
- Reintegracja zawodowa: diagnoza, konsultacje indywidualne (job-coach, doradca zawodowy), poradnictwo grupowe (w tym udział w targach pracy) (job-coach, doradca zawodowy), warsztaty zawodowe (instruktor warsztatu), szkolenia.
Projekt jest zgodny z zasadami horyzontalnymi tj. Zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, Zasadą równości kobiet i mężczyzn, Zasadą zrównoważonego rozwoju, w tym zasadą DNSH, Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych oraz Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej
Projekt przewiduje również wsparcie uczestników po zakończeniu udziału w projekcie.
Wartość projektu wynosi: 3 917 645,89 zł, dofinansowanie 3 721 763,59 zł z czego dofinansowanie z UE to 3 329 999,00 zł
Warunki w miejscu realizacji projektu są przyjazne i dostosowane do osób, u których występują trudności związane z barierami architektonicznymi, cyfrowymi, poznawczymi, komunikacyjnymi, akustycznymi i przestrzennymi.
Miejscem, w którym odbywa się wsparcie jest budynek, wyposażony w podjazd, szerokie wejścia i drzwi, poręcze w toaletach.
Wszystkie dokumenty dotyczące rekrutacji oraz uczestnictwa dostępne są w wersji papierowej i elektronicznej, sformatowane stosownie do wymogów.
Treści informacyjne dotyczące projektu są udostępniane trzema kanałami (media społecznościowe, strony internetowe, w siedzibie Lidera i Partnerów)
Strony internetowe są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i zgodne ze standardami WCAG.
Program realizacji projektu jest w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestnika.
Więcej informacji na temat Centrum Integracji Społecznej w Sopocie oraz realizowanego projektu, można znaleźć na stronie: https://www.bezdomnosc.org.pl/osrodki/cis-sopot/
#FunduszeEU #FunduszeEuropejskie